« پایان نامه کارشناسی ارشد رشته مکانیک : بررسی کمانش حرارتی در تیر کامپوزیت لایه متقاطعدانلود پایان نامه ارشد رشته مدیریت : ارزیابی رابطه بین نسبت های مرتبط با قیمت معاملاتی »

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته کشاورزی : بررسی اثر غلظت‌های مختلف تنظیم کننده رشد گیاهی IBA

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته کشاورزی : بررسی اثر غلظت‌های مختلف تنظیم کننده رشد گیاهی IBA

  یکشنبه 28 مهر 1398 18:26, توسط مدیر سایت   , 641 کلمات  
موضوعات: بدون موضوع

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته کشاورزی : بررسی اثر غلظت‌های مختلف تنظیم کننده رشد گیاهی IBA
متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته کشاورزی – گرایش فضای سبز، گیاهان زینتی در منظر

با عنوان : بررسی اثر غلظت‌های مختلف تنظیم کننده رشد گیاهی IBA

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید
و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.
 

دانشگاه آزاد اسلامی
واحد ارسنجان
 دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی، گروه زراعت و اصلاح نباتات
پایان­نامه برای دریافت درجه کارشناسی­ارشد (M.Sc. )
گرایش: فضای سبز، گیاهان زینتی در منظر
عنوان:
بررسی اثر غلظت‌های مختلف تنظیم کننده رشد گیاهی IBA و نوع قلمه
بر ریشه‌زایی گل کاغذی در منطقه لامرد
استاد راهنما:
دکتر عبدالرضا جعفری
استاد مشاور:
مهندس کریم فارسی نژاد
برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده درج نمی شود
تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی

برای دانلود متن کامل پایان نامه ها اینجا کلیک کنید

متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)
چکیده
در این بررسی تولید گل کاغذی از طریق ریشه دار کردن قلمه با استفاده از غلظت های مختلف IBA و نوع قلمه گرفته شده از شاخه مورد بررسی قرار گرفت. طرح آزمایشی مورد استفاده آزمایش فاکتوریل در قالب طرح بلوکهای کاملا تصادفی با سه تکرار و هر واحد آزمایشی شامل 5 گلدان و در هر گلدان 2 قلمه استفاده گردید. بدین منظور شاخه های سال جاری حداقل به طول یک متر در اردیبهشت ماه به سه قسمت شامل قاعده ساقه وسط و رأس ساقه تقسیم شدند و قلمه های تهیه شده از این قسمت ها با تنظیم کننده رشد گیاهی IBA در غلظت های صفر 2000 ، 4000 و1470000PPm تیمار شدند و در بستر شن و پرلایت به نسبت 4 به 1 کاشته شدند. پس از نگهداری قلمه ها به مدت 75 روز اثر عوامل فوق بر روی صفات زمان ریشه دار شدن ، قطر ریشه ، وزن تر ریشه ، وزن خشک ریشه ، تعداد ریشه های فرعی ، درصد قلمه های ریشه دار شده و ارتفاع شاخساره در هر قلمه ثبت گردید. نتایج بدست آمده از تجزیه و تحلیل آماری نشان داد که استفاده از ماده تنظیم کننده رشدIBA نسبت به شاهد در ریشه زایی بسیار مؤثر بوده و قلمه های گرفته شده از وسط ساقه نسبت به قلمه های   قاعده و رأس ساقه ریشه دار شدن بیشتری نشان دادند. همچنین تأثیر دو متغیر مورد بررسی در سایر صفات شامل وزن تر، وزن خشک ریشه ، تعداد ریشه های فرعی ، درصد قلمه های ریشه دار شده و ارتفاع شاخساره نیز نشان داد کاربرد هورمون IBA همراه با قلمه های گرفته شده از وسط ساقه در شرایط این آزمایش بهترین نتیجه را داشته است.
کلمات کلیدی: گل کاغذی. هورمون IBA قلمه،: ریشه زایی قلمه، محل قلمه
1-1مقدمه:
باغ­سازی و گل­کاری از 3000 سال قبل از میلاد مسیح در جهان سابقه داشته در زمان فراعنه و حضرت موسی(ع) در اطراف کاخ­ها گیاهان زینتی، پیچک­ها و گیاهان رونده کشت می­­گردید. یکی از عجائب هفتگانه باغ­های معلق بابل در 600 سال قبل از میلاد بود که بصورت پنج طبقه روی هم از درختان بزرگ و گیاهان زینتی ساخته شده بود. پلینی در کتاب تاریخ طبیعی خود که مبنای گیاه­شناسی دارد از باغ­های بزرگ و وسیعی که پوشیده از گل بودند در 400 سال قبل از میلاد در روم قدیم خبر داده است.             ( تبریزی،1371)
هنر پارک­سازی از اوایل قرن 13 به تدریج رو به تکامل نهاد. در اواخر قرن 16 حفظ فضای سبز و طرح و ایجاد مکان­های زیبا جهت زیباسازی محیط برای اهل فن و مردم عادی اهمیت پیدا کرد. که تا به امروز ادامه دارد.
در ایران نیز جمع­آوری و حفاظت و تکثیر گیاهان زینتی سابقه طولانی دارد. و این گیاهان گنجینه    گران­بهایی می­باشند که بصورت طبیعی و وحشی در دشت­ها، صحراها و کویرها و چه بصورت اهلی و تکثیر در گلخانه­ها در اختیار ما می­باشد. (تبریزی،1371)
درخصوص حفظ گونه­های مهم و با ارزش گیاهی لازم است فرهنگ­سازی صورت گیرد. و در این زمینه می­بایست سرمایه­گذاری اقتصادی صورت گیرد. در رشته گل­کاری و کشت گیاهان زینتی به­طور 


فرم در حال بارگذاری ...

جستجو